Podnikateľka, ktorá si zaslúži obdiv – Ostrov

Podnikateľka, ktorá si zaslúži obdiv – Ostrov

SPOVEDE GLOBÁLNEHO CIKÁRA

DR. Chandana (Chandi) Jayawardena DPhil
Prezident – ​​​​Chandi J. Associates Inc. Consulting, Kanada
Zakladateľ a správca – Global Hospitality Forum
[email protected]

Rýchlo som sa usadil ako generálny riaditeľ oboch stredísk ako generálny riaditeľ chaty a dediny v Habarane na severe strednej Srí Lanky. Našimi zákazníkmi boli najmä Európania, ktorí strávili dva týždne na Srí Lanke. Prišli charterovými letmi kľúčových európskych touroperátorov, ktorých na Srí Lanke zastupuje Walkers Tours, cestovná pobočka môjho zamestnávateľa John Keells Group. Väčšina z týchto cestovných skupín zostala v rezorte Habarana dve alebo tri noci, pričom denne podnikali výlety do kľúčových starobylých hlavných miest a historických atrakcií Srí Lanky – Anuradhapura, Polonnaruwa, Dambulla a Sigiriya.

Habarana sa nachádza priamo v strede kultúrneho trojuholníka krajiny a relatívne blízko šiestich z ôsmich pamiatok svetového dedičstva UNESCO na Srí Lanke. Táto strategická poloha bola kľúčovým faktorom, keď bola Habarana vybraná na začiatku 70. rokov minulého storočia na rozvoj rezortu s jedinečným konceptom – Village, ktorý bol otvorený v roku 1976. John Keells, povzbudený jeho obrovským úspechom, otvoril luxusnejší sesterský hotel – Lodge, o šesť rokov neskôr. Po tom, čo som sa k skupine pripojil najskôr v roku 1977, mal som určitú účasť na projekte Village and the Lodge, až kým som ich v roku 1981 neopustil. O štyri roky neskôr, v roku 1985, som sa znova pripojil.

Popri riadení dvoch stredísk som spravoval veľkú farmu za asistencie kvalifikovaného manažéra farmy, ktorý sa mi hlásil. Farma pestovala zeleninu a ovocie, aby zásobovala obe strediská a využívala kuchynský odpad na kŕmenie približne 35 ošípaných, ktoré tam chovali. Bola to pre mňa nová skúsenosť. Páčilo sa mi začať deň dlhou prechádzkou po 40-akrovom pozemku a návštevou farmy. Zatiaľ čo farma označovala jednu z našich hraníc, ďalšou hranicou bolo jazero Habarana s možnosťami člnkovania pre hostí. Časť pozemku komplexu sa dotýkala lesa s divou zverou.

Zmena kultúry rezortného komplexu

Náš tím 18 manažérov pracoval vo dne v noci, bez ohľadu na víkendy a štátne sviatky. Každý z manažérov si raz za mesiac zobral týždeň voľna, aby išiel domov. Senior manažéri mali rodinné ubytovanie s bezplatnou plnou penziou. Obe strediská boli počas raňajok veľmi zaneprázdnené, keď sa zoradili zájazdové autobusy, aby vyzdvihli hostí a vzali ich na denné výlety. Obedová služba bola pre nás vždy najmenej rušným obdobím. Väčšina z nás prelomila deň na dve časti niekoľkými hodinami oddychu pred večerou, keď rezorty opäť ožili bufetmi, flambovaným jedlom, kokteilmi, zábavou a kapelami poskytujúcimi hudbu do tanca.

Po prvom týždni v Habarane som zistil veľký problém. Oba tímy vedenia rezortu spolu nekomunikovali. Bolo jasné, že spolupráca a zdieľanie osvedčených postupov by prospelo obom strediskám a poskytovalo by vzájomné výhody. Avšak nálada z niektorých drobných rozdielov z minulosti a konfliktov, keď dva hotely viedli dvaja rôzni hoteloví manažéri, sa oba tímy naďalej správali sebecky. Uvedomil som si, že vyriešenie tohto problému bolo mojou najvyššou prioritou na zlepšenie tímového ducha, produktivity, efektívnosti a ziskovosti.

Zorganizoval som 18 individuálnych stretnutí s manažérmi. Každý z nich bol požiadaný, aby mi predložil jeden pozitívny návrh na zblíženie tímov. Potom som oboch asistentov manažéra povýšil na výkonných asistentov manažérov, ktorí sa so mnou každé ráno stretávali, aby robili spoločné rozhodnutia týkajúce sa spoločných oblastí, akými sú nákup, školenia a blaho zamestnancov. Premiestnil som svoj byt do stredu komplexu medzi oboma rezortmi.

Potom som si každý deň od 16:00 do 18:00 dohodol so všetkými 18 manažérmi zápas vo vodnom póle zmiešaného tímu. Miesto konania sme striedali medzi kúpaliskami Village a Lodge. Rodiny vyšších manažérov nás sledovali, ako hráme. Medzi zápasom sme mali občerstvenie a čaj pre manažérsky tím, ktorý každý hotel hostil každý druhý deň. To sa podarilo. Čoskoro sa staré jazvy zahojili, tešili sme sa zo vzájomnej spoločnosti a fungovali sme spolu ako jedna veľká rodina.

Potom som zmenil svoj denný režim. Po mojej dlhej rannej prechádzke po komplexe a stálom stretnutí s manažérom farmy som sa zúčastnil na raňajkách s vedúcim tímom chaty. Potom som pracoval vo svojej kancelárii v Lodge. Okolo obeda som išiel do dediny na obedové stretnutie s ich riadiacim tímom. Týmto dvom stretnutiam predsedal každý príslušný výkonný asistent manažéra, ktorého som veľa splnomocnil a delegoval naň všetky každodenné operácie. Na týchto stretnutiach som bol len pozorovateľom, ale súkromne som oboch trénoval, keby som mal pocit, že mohli urobiť lepšie.

Po obede som pracoval vo svojej kancelárii na dedine do 16:00. Potom prišlo na rad vodné pólo. Okolo 18:30 sme sa všetci vrátili tvrdo pracovať. Keď sme s manželkou nemali žiadnu večernú povinnosť hostiť VIP alebo touroperátorov, večerali sme s dvoma výkonnými asistentmi manažéra a ich rodinami v jednom z ich apartmánov. V závislosti od programu na ďalší deň sme niekedy hrali šach a monopol až do neskorých hodín. Čoskoro som začal sériu workshopov zameraných na rozvoj manažmentu pre náš tím 18 manažérov. Boli veľmi interaktívni a každý sa učil jeden od druhého. Stali sme sa výborným tímom.

Jedného dňa mi zavolal výkonný riaditeľ Walkers Tours Ken Balendra. “Nemáte nadbytočné vybavenie chladiarne?” Keď som potvrdil, že áno, pridelil mi ďalšie povinnosti. „Pozri Chandana, zakladáme novú spoločnosť – Keells Food Products, s prevažne mäsovými výrobkami. Našou víziou je urobiť z nej nakoniec najväčšiu takúto spoločnosť na Srí Lanke. Najali sme majstra mäsiara z Anglicka, ktorý zakladá továreň v blízkosti Colomba. Boli by sme radi, keby ste vytvorili sieť distribúcie potravín pre Keells Food Products v Severnej centrálnej provincii.

Okamžite som si najal koordinátora distribúcie potravín a kúpil som si veľkú chladiarenskú dodávku. Potom som zredukoval svoje priame podriadené len na päť ľudí – dvoch výkonných asistentov manažéra, manažéra farmy, výkonného tajomníka a koordinátora distribúcie potravín. Dvaja finanční kontrolóri mali pre mňa bodkovaný riadok.

VIP hostia

Občas nás navštívili veľmi dôležité osoby a ja som sa o nich osobne staral. Pre každého z týchto VIP sme zorganizovali slávnostné sadenie stromu. Často sme im dali na výber rastlinu a vedľa stromu sme umiestnili tabuľku s menom a pozíciou VIP, ako aj s názvom rastliny, jej botanickým názvom a dátumom zasadenia. Tieto obrady sadenia stromov boli obľúbené. Kedykoľvek sa VIP vrátil do Habarany, chcel vidieť rastúcu rastlinu a odfotiť sa vedľa nej.

Jednou z týchto VIP osôb bola Betty Boothroydová (neskôr barónka Boothroydová), členka parlamentu za West Bromwich v Spojenom kráľovstve. Betty mala veľa zaujímavých príbehov, o ktoré sa mohla podeliť a jej spoločnosť sa mi páčila. Jedného dňa pri večeri v Lodge sa ma spýtala: „Vedeli ste, že som bola tanečnicou, ako členka tanečného súboru Tiller Girls, ktorý sa objavil v londýnskom Palladiu koncom 40. a začiatkom 50. rokov? Potom povedala: “Do politiky som sa dostala, keď sa moja tanečná kariéra skrátila kvôli infekcii nôh.”

V roku 1960 odcestovala do USA, aby videla Kennedyho kampaň. Potom začala dva roky pracovať vo Washingtone DC ako legislatívna asistentka amerického kongresmana. Betty bola tiež zapojená do Spoločnosti priateľstva Spojeného kráľovstva a Srí Lanky, čo znamenalo, že bola pravidelným návštevníkom Srí Lanky.

V upršaný deň zasadila do našej záhrady starostlivo vybraný mangovník. Občas, keď mi písala, pýtala sa, ako sa darí jej stromčeku. Po roku mi povedala, že do dvoch týždňov opäť navštívi Habaranu. Keď som si s manažérom farmy overil, ako sa darí jej mangovníku, len tak mimochodom spomenul: „Jej mangovník zomrel!“ Nebavilo ma to. Nariadil som manažérovi farmy, aby našiel rastlinu manga, ktorá bola asi rok stará, a zasadil ju na to isté miesto. Keď sa Betty vrátila, nevšimla si, že je to ďalší strom. Urobila niekoľko jeho fotografií, aby ich ukázala svojim priateľom v Anglicku.

Naše priateľstvo pokračovalo niekoľko rokov. V roku 1992 bola zvolená za predsedníčku Dolnej snemovne ako vôbec prvá žena v tejto prestížnej funkcii. Keď som jej poslal blahoželanie, pozvala ma k sebe na pracovisko. V roku 1993, počas návštevy Anglicka, ma Betty láskavo hostila v Dolnej snemovni. Bol som Betty vďačný, že mi dala takúto príležitosť.

Prekonanie rekordov 7. júla

Na vlne výkonného optimizmu a tímového ducha som inicioval sériu nových produktov. Otvorili sme novú à la carte reštauráciu v Village a umeleckú galériu v Lodge, aby sme predstavili miestnych umelcov. Na motiváciu našich zamestnancov sme organizovali aj pravidelné športové súťaže. Zvýšili sme počet bufetov a predaj kokteilov v oboch strediskách.

Nedeľa 7. júla 1985 bola pre mňa pamätným dňom. Niekoľko manažérov sa zhromaždilo okolo baru Don Martin’s (pomenovaného podľa hlavného barmana so 40-ročnými skúsenosťami s výrobou kokteilov v slávnom hoteli Galle Face) v Village. Vedúci baru vedel, že manažérova hra vo vodnom póle bola pomerne násilná, a tak mi povedal: „Pane, dedinčania veria, že 7. júl je zlý deň. Dnes sa radšej vyhnite vodnému pólu.” Mali sme dobrý dôvod prijať jeho radu. Po sledovaní štvrťfinálových a semifinálových zápasov sme s nadšením sledovali mužské finále tenisového Wimbledonu na veľkej televíznej obrazovke pri bare.

Šokovalo nás, keď 17-ročný neznámy tenista zo západného Nemecka Boris Becker získal titul. Boris v ten deň prekonal tri hlavné rekordy. Bol najmladším, prvým Nemcom a prvým nenasadeným hráčom, ktorý získal najväčšie ocenenie vo svete tenisu.

“Koľko nemeckých turistov dnes priletí?” spýtal som sa vedúceho front office dediny. Keď som sa dopočul, že do hodiny príde do hotela viac ako 120 západných Nemcov, motivoval som hlavného barmana, aby vytvoril nový kokteil. Na základe svojich skúseností z minulosti vytvoril mišmašový kokteil so zmesou Tia Maria, čiernej kávy, mätovej pálenky a šľahačky a navrchu posypanej čokoládovým práškom. Podávalo sa na bočnom tanieri pokrytom čiernymi, červenými a žltými pruhovanými papierovými obrúskami, ktoré zanechal vedúci zájazdu zo západného Nemecka. Koktail sme nazvali „Boris Becker Serves“. Požiadali sme personál baru, aby rýchlo urobil predbežné prípravy na výrobu 100 porcií Borisa Beckera.

Potom sme nechali hotelového umelca pripraviť plagát so správou napísanou v nemčine od nášho manažéra pre potraviny a nápoje, ktorý bol päť rokov vyškolený v západnom Nemecku. Plagát bol viditeľne vystavený na front office. Keď dorazili autobusy stoviek západonemeckých turistov, požiadal som manažéra, ktorý hovoril plynule po nemecky, ku každému autobusu a mikrofónom sprievodcu oznámil dobrú správu o Borisovom veľkom víťazstve a našom kokteile na oslavu. Pri týchto oznámeniach hlasno povzbudzujúcim nemeckým turistom mal na hlave nemecký klobúk a kravatu.

V ten deň sme predali viac ako 250 porcií Borisa Beckera a prekonali všetky doterajšie rekordy v predaji barov Village za jediný deň!

Podnikateľka, ktorá si zaslúži obdiv – Ostrov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *